اولین همایش آموزش همگانی مراقبت از چشم تحت عنوان ” خشکی چشم باید ها و نبایدها ” با حضور دكتر خسرو جديدي جراح و متخصص بيماري‌هاي چشم و فوق تخصص قرنيه، دكتر فرهاد نجات جراح و متخصص بيماري‌هاي چشم، ۱۶ دی ماه ۱۳۹۴، در سالن رازي  دانشكده دندان‌پزشكي برگزار شد.

دکتر جدیدی در این همایش گفت: بيماري خشکي چشم براي مبتلايان افزون بر ۸۰۰ دلار در سال هزينه درماني دارد و در ايران از هر دو نفر ، يک نفر از آن رنج مي برد.

دکتر خسرو جديدي علائم شايعي نظير خارش و سوزش چشم، احساس وجود سنگ ريزه در چشم، قرمزي و دردناک بودن ريشه مژه ها و اشک ريزی غير معمول را از علل بارز مراجعه اين نوع بيماران به مراکز درماني ذکر کرد.

وي افزود : تا ۷۰ درصد از روند درماني اين بيماري در صورت مراجعه و تشخيص به موقع بدون نياز به دارو و جراحي، با استفاده از روش هاي ساده خود مراقبتي بيمار در منزل رفع مي شود.

به گفته اين جراح و متخصص، علت اصلي بروز خشکي چشم کم شدن يا ناکارآمد شدن اشک چشم بر اثر عوامل محيطي، بيماري هاي زمينه­اي، مخاطرات جسمي و افزايش سن است که در صورت درمان نشدن ، در مواردي به زخم قرنيه و آسيب جدي به بينايي فرد منجر مي شود.

دکتر فرهاد نجات از اعضاي انجمن ملي سلامت بينايي کشور نيز در اين همايش، استفاده طولاني مدت و غير استاندارد از رايانه، تبلت و گوشي تلفن همراه را از عوامل شاخص ابتلا به خشکي چشم عنوان کرد.

وي گفت : رعايت قانون ۲۰ ثانيه استراحت بعد از ۲۰ دقيقه کار با رايانه، رعايت فاصله و زاويه و نور صفحه و استفاده مداوم از مايعات هنگام کار از راهکارهاي پيشگيري از اين بيماري است.

وي همچنين استفاده از مواد آرايشي و بهداشتي بي کيفيت و باقي ماندن آن در اطراف و داخل پلک چشم هنگام خواب را از ديگر عوامل خشکي چشم در بين بانوان ذکر کرد.

دکتر علي غيبي از متخصصان ايپتومتريک هم با اشاره به اثر مستقيم استفاده از لنز هاي طبي و زيبايي غير استاندارد بر خشکي چشم گفت : نرسيدن اکسيژن کافي به سطح قرنيه چشم در بلند مدت باعث زخم قرنيه و تاري و دو بيني دائمي ناشي از خشکي چشم مي شود.

دکتر جعفر جندقي، معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي سمنان نيز با بيان ضرورت آموزش هاي همگاني رايگان براي بيماري هاي فراگير و خاموش نظير خشکي چشم تاکيد کرد: بر اساس تحقيقات، ۶۵ تا ۸۵ درصد اثرات و عوارض اين نوع بيماري ها با آموزش صحيح خودمراقبتي به عموم مردم و جامعه هدف قابل درمان و پيشگيري است.

اولين همايش خشکي چشم به همت موسسه خيريه مهد کرامت و با همکاري دانشگاه علوم پزشکي سمنان و انجمن ملي سلامت بينايي پس از برگزاري کارگاه هاي آموزشي و جلسه هاي پرسش و پاسخ با مبتلايان و افراد در معرض خطر، به پايان رسيد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از تگ های و خصیصه های HTML استفاده نمایید

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>