دومین جلسه سخنرانی حکیم حسین خیراندیش، رئیس موسسه تحقیقات حجامت ایران ۲۶ دی ماه ۱۳۹۲ در سالن تئاتر شهر فرهنگسرای کومش برگزار شد. این برنامه که از سوی موسسه خیریه مهدکرامت و با همکاری سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری سمنان، موسسه بیماران سرطانی کومش، برگزار شد با استقبال اقشار مختلف مردم از جمله پزشکان و دانشجویان پزشکی روبرو شد.

در ابتدای این برنامه دکتر شادنوش، رئیس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني سمنان، طی سخنانی طب سنتي و طب ايراني را همراه با  آموزه هاي اسلامي دانست و گفت: در سال هاي اخير بنا به دلايل مختلف گرايش فراواني از سوي آحاد جامعه به اين نوع طب نشان داده شده و از سوی وزارت بهداشت نیز حمايت هاي لازم شروع شده و امید است كه ضمن احياء، قانونمند كردن و علمي تر شدن هرچه بيشتر آن، با نظارت كافي بتواند منشا خدمات بسيار بيشتري در جامعه باشد.

او يكي از دلايل تمايل آحاد جامعه به طب سنتي را عوارض كمتر داروهای گیاهی نسبت به  داروهاي شيميايي دانست که این مي تواند براي خانواده ها بسیار جذاب باشد. او ادامه داد ما هم اكنون در استان سمنان حدود ۴۰ عطاري داريم كه اينها گياهان دارويي و داروهاي گياهي را عرضه مي كنند كه البته مجوزهاي لازم را از طرف وزارت صنعت و تجارت دريافت مي كنند ولي با توجه به حساسيت موضوع در سال هاي اخير معاونت غذا و دارو در دانشگاه های علوم پزشکی موظف شده اند كه بر كار اينها نظارت كنند. او ادامه داد: استاد خيرانديش فرمودند كه از حدود ۱۸ سال پيش فعاليت هاي طب سنتي و گسترش آن  را از سمنان شروع كرده اند كه این مساله به خودی خود مي تواند منشا تحولات بسيار خوبي باشد به شرط اينكه به صورت علمي پيگيري شود. ما اميدواریم كه در آينده شاهد برداشتن گام هاي بهتر و بلندتري به صورت علمي در سطح استان در خصوص طب سنتي باشيم.

او در ادامه گفت: باعث خوشحالی است که موسسه خيريه اي همچون «مهدكرامت» با اين همه توانمندي و پشتيباني در امر سلامت حضور دارد و مي تواند انشاءالله بار عظيمي را از دوش سلامت استان سمنان بردارد و اميدواریم كه در سال هاي آتي بتوانيم زمينه حضور بخش هاي مردم نهاد و خود مردم را در امر سلامت شاهد باشيم. او ادامه داد: در دنيا اين امر ثابت شده است که علیرغم اینکه امر سلامت و سلامتي در جامعه فراگیر است با این حال فقط  حدود ۲۵ درصد از كنترل آن در حيطه و اختيارات وزارت بهداشت است و بقیه آن مبحثی فراسازماني است كه همه بايد ياري كنند تا سلامت مردم تامين شود. او گفت: يكي از بهترين جاهايي كه مي تواند سلامت را در جامعه نهادينه كند همين موسسات خيريه و مردم نهاد هستند كه بايد زمينه هاي حضور و فعاليتشان در سطح جامعه بيش از پيش فراهم شود.

در ادامه حکیم خیراندیش به سخنرانی پرداخت. او با ذکر خاطراتی در مورد انجام اولین حجامت در سمنان حدود ۱۸ سال پیش، آن را آغاز کار حجامت و طب سنتی و توسعه آن در کشور دانست. او با اشاره به اینکه طب سنتی در ایران حدود ۱۰۰ سال تعطیل بوده است، راه کوتاه جهت همه گیر کردن آن در جامعه را ساده سازی و بیان آن به زبان مردم دانست. او با اشاره به اجراء شعرخوانی به زبان سمنانی در اول این برنامه توسط یک کودک سمنانی،زبان سمنانی را یکی از زبان های باستانی ایران دانست و از اینکه مردم سمنان به فکر احیاء این زبان هستند، ابراز خوشحالی کرد.

سپس حکیم خیراندیش به بررسی چگونگی پیدایش بیماری های سرد و درمان آن با استنباط از کتب طب سنتی پرداخت و در پایان نیز به سوالات متعدد حاضران پاسخ گفت.

پایان بخش این برنامه افتتاح نمایشگاه طب سنتی توسط حکیم خیراندیش بود. این نمایشگاه نیز توسط موسسه خیریه مهدکرامت با حضور ۱۲ غرفه به مدت یک هفته در فرهنگسرای کومش برگزار شد که تولیدکنندگان و عرضه کنندگان محصولات گیاهی به عرضه و فروش محصولات خود پرداختند.

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما میتوانید از تگ های و خصیصه های HTML استفاده نمایید

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>